Pranešėjų apsauga Žaliakalnio poliklinikoje
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymu (toliau – Įstatymas), reglamentuojamos asmenų, pranešusių apie pažeidimus įstaigose, teisės, pareigos, jų teisinės apsaugos pagrindai ir formos. Įstatymas taip pat nustato priemones, kuriomis siekiama skatinti pranešimus apie viešajam interesui pavojų keliančius ar jį pažeidžiančius teisės pažeidimus, užtikrinti šių pažeidimų prevenciją ir atskleidimą, bei atsakomybės taikymą už juos atsakingiems asmenims.
Pranešėjo teisės ir atsakomybės ribos pagal Įstatymo 3 straipsnio 3–7 dalis:
- Jeigu informacija apie pažeidimą pateikiama Įstatymo nustatyta tvarka, ir ji susijusi su komercine, profesine, banko, konfidencialia įstaigos informacija ar asmens privataus gyvenimo duomenimis, toks pateikimas nelaikomas neteisėtu šios informacijos atskleidimu (išskyrus atvejus, numatytus Įstatymo 4 str. 10 d. ar kai prieštaraujama profesinės veiklos reglamentavimui ar ES teisės aktams).
- Pranešėjui negali būti taikoma sutartinė, deliktinė atsakomybė ar atsakomybė dėl garbės ir orumo įžeidimo, jei jis pagrįstai manė, kad pateikia teisingą informaciją.
- Atsakomybė už žalą taikoma tik tuomet, jei įrodoma, kad asmuo negalėjo pagrįstai manyti, jog informacija yra teisinga.
- Jeigu informaciją apie pažeidimą pateikiantis asmuo informaciją pateikė anonimiškai, šio įstatymo 8 straipsnyje nustatytos apsaugos, skatinimo ir pagalbos priemonės taikomos tais atvejais, kai jo tapatybė buvo atskleista ir būtina jį apsaugoti nuo neigiamo poveikio;
- Pranešėjui nesuteikiama jokia apsauga, jei jis sąmoningai pateikia melagingą informaciją ar atskleidžia valstybės, tarnybos ar profesinę paslaptį – tokiais atvejais asmuo atsako įstatymų nustatyta tvarka.
Informacijos teikimo apie pažeidimus tvarka Žaliakalnio poliklinikoje
Poliklinikos vadovo įsakymu yra patvirtintas Informacijos apie galimus pažeidimus Žaliakalnio poliklinikoje teikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas), kuris apibrėžia pranešimų teikimo, jų vertinimo bei sprendimų priėmimo procesus.
Vidinio pranešimų kanalo naudojimas užtikrinamas visiems asmenims, turėjusiems ar turintiems tarnybinius, darbo ar sutartinius ryšius su Poliklinika (konsultavimo, rangos, praktikos, savanorystės ar kt. pagrindu).
Informaciją apie pažeidimą galima pateikti šiais būdais:
-
Tiesiogiai – kreipiantis į medicinos vadovę Aureliją Simovič adresu: Savanorių pr. 125, LT-44146 Kaunas (4 aukštas).
-
Elektroniniu būdu – el. paštu pranesk@zaliakalniopoliklinika.lt
Rekomenduojama naudoti oficialią pranešimo apie pažeidimą formą, tačiau galima teikti ir laisvos formos pranešimą, jei jame nurodyta Aprašo 8 punkte reikalaujama informacija ir aiškiai įvardyta, kad informacija teikiama vadovaujantis Įstatymu.
Konfidencialumo užtikrinimas
Asmenų, pateikusių informaciją apie pažeidimus, konfidencialumas yra saugomas tiek, kiek tai yra objektyviai įmanoma atliekant tyrimus ar administracines procedūras. Konfidencialumas netaikomas, jeigu:
-
To raštu prašo pats pranešėjas;
-
Pateikta akivaizdžiai melaginga informacija.
Apsauga nuo neigiamo poveikio
Pagal Įstatymo 11 str. 3 ir 5 dalis, jei pranešėjas dėl savo veiksmų patiria neigiamą poveikį, jis gali:
- Pateikti pranešimą Lietuvos Respublikos prokuratūrai dėl pranešėjo statuso suteikimo;
- Kreiptis į teismą dėl patirto neigiamo poveikio.
Duomenų apsauga
Pateikus pranešimą, Jūsų asmens duomenys bus tvarkomi siekiant administruoti ir vertinti gautą informaciją apie galimą pažeidimą. Daugiau informacijos apie duomenų apsaugą rasite poliklinikos svetainėje skiltyje „Poliklinikos tvarkos“.