Ambulatorines slaugos paslaugas namuose (ASPN)

Ambulatorines slaugos paslaugas namuose (ASPN)

Slauga namuose neretai tampa tikru iššūkiu tiek pačiam pacientui, tiek jį prižiūrinčiam asmeniui/-ims, kai su ja susiduriama pirmą kartą. Nežinomybė, pasimetimas, nerimas kamuoja abi puses: pacientas ir jį prižiūrintis asmuo/-ys gali pradėti jaustis atskirti nuo gyvenimo, izoliuoti nuo socialinės aplinkos, nes paciento sveikatos būklė reikalauja nuolatinės ir profesionalios priežiūros.
Todėl šiuo nelengvu periodu padėti gali Žaliakalnio poliklinikos sveikatos priežiūros centro slaugos namuose komanda.

Ši komanda teikia ne tik profesionalias slaugos paslaugas, informaciją apie socialinę pagalbą, tačiau apmoko pacientą slaugantį asmenį/-is, kaip tinkamai naudotis slaugos priemonėmis, slaugos ir kineziterapijos pagrindų, kas padėtų užtikrinti gerą paciento sveikatą bei padėtų jaustis tvirčiau slaugos proceso metu.

Ambulatorinė slaugos paslaugos namuose (toliau – ASPN) – tai licencijuojamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, teikiamos paciento (išskyrus pacientus, kurie  gyvena socialinės globos įstaigose, turinčiose bendrosios praktikos slaugos licenciją) gyvenamojoje vietoje, siekiant užtikrinti slaugos paslaugų tęstinumą, patenkinti paciento slaugos poreikius namų sąlygomis ir skatinti
paciento savirūpą.

ASPN gavėjai:

  1. Asmenys, kuriems pagal Slaugos paslaugų poreikio vertinimo klausimyną yra nustatytas mažas, vidutinis ar didelis slaugos poreikis (asmens individualų slaugos paslaugų poreikį nustato paciento šeimos gydytojo komanda);
  2. Asmenys, kuriems po suteiktų dienos chirurgijos paslaugų, išlieka sutrikęs gebėjimas savarankiškai rūpintis savo asmeniniu gyvenimu ir yra reikalinga pooperacinė slauga namuose.

Ambulatorinės slaugos paslaugos namuose pacientams teikiamos VISIŠKAI NEMOKAMAI, jos finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.

SIUNTIMĄ AMBULATORINĖMS SLAUGOS PASLAUGOMS NAMUOSE IŠRAŠO PACIENTO ŠEIMOS GYDYTOJAS (FORMA E-F027), TODĖL DĖL ŠIŲ PASLAUGŲ GAVIMO ASMUO ARBA JO ARTIMASIS TURI KREIPTIS Į ŠEIMOS GYDYTOJĄ. Gydytojas nukreips jus pirmajam susitikimui su ASPN komanda, kuris įvyks per artimiausias 5 d. d. Jūsų namuose.

Ambulatorinės slaugos paslaugas teikia specialistų komanda:

  • Bendrosios praktikos slaugytojas pagal gydytojo paskyrimą suleidžia injekcijas į raumenis ir į veną, prijungia lašelinę, atlieka lašelinę infuziją kateteriu, paima kraujo, šlapimo ar kitų medžiagų mėginius laboratoriniams tyrimams, atlieka elektrokardiogramą. Matuoja temperatūrą, arterinį kraujo spaudimą, pulsą ir arterinio kraujo įsotinimą deguonimi. Taip pat atlieka pragulų priežiūrą ir perrišimą.
  • Kineziterapeutas, atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę, nustato ir gydo nervų sistemos funkcijų, raumenų ir sąnarių sutrikimus. Kineziterapeutas specifiškai gali padėti palengvinti judesius ir funkciją, sumažinti skausmą, padidinti judėjimo potencialą. Taip pat moko ir padeda prisitaikyti bei kompensuoti dėl ligos ar traumos prarastas funkcijas.
  • Slaugytojo padėjėjas užtikrina tinkamą asmens higieną (išmaudo ar padeda jam pačiam išsimaudyti, kerpa nagus, lašina lašus, keičia sauskelnes ar palas,  prižiūri burnos ertmę ir pan.), siekia išvengti / sumažinti pragulas (paciento vartymas). Slaugytojui paskyrus, tvarko paciento sekretą ir išskyras (keičia šlapimo surinktuvus, padeda pacientui naudotis tualeto kėde ir pan.). Specialistai ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikia pagal Lietuvos medicinos normoje nurodytas kompetencijas.

Nemokamos ambulatorinės slaugos paslaugos namuose teikiamos visomis savaitės dienomis  nuo 8 val. iki 20 val.

Dėl iškilusių klausimų prašome kreiptis šiais kontaktais:

ASPN koordinatorė Elina Pabedinskienė
Tel. +370 638 33663