Širdies ūžesių diagnozė – ankstyvoje vaikystėje: kada reikėtų sunerimti?

Širdies ūžesiai, pagal jų kilmę skirstomi į dvi rūšis – fiziologinius ir patologinius.

🤍Fiziologiniai ūžesiai dažniausiai nereiškia jokios rimtesnės ligos, tuo tarpu patologiniai ūžesiai gali parodyti ir įgimtą širdies ydą.

🤍Širdies ūžesiai atsiranda ne tik dėl širdies patologijos, bet ir dėl kitų fiziologinių priežasčių – ankstyvame vaikų amžiuje būdingos dažnesnės širdies veiklos, greitesnės kraujo tėkmės, plonesnio poodinio sluoksnio.

❤️Nustačius patologinius širdies ūžesius, būtina kreiptis į vaikų kardiologą, nes po jais gali slypėti rimtesni sutrikimai – įgimtos širdies ydos, kardiomiopatijos, uždegiminės širdies ligos.
🤍Įgimtos širdies ydos – tai vaikui iki gimimo susiformavę defektai širdyje ar stambiosiose kraujagyslėse.

🤍Laimei, pati širdies ydos diagnozė nereiškia, jog vaikui būtina skubi operacija ir jis serga sunkia liga, kuri turės įtakos tolesniam gyvenimui.
🤍Dalis nustatomų įgimtų širdies ydų, pavyzdžiui, nedideli prieširdžių pertvaros ar skilvelių defektai, nėra pavojingos vaiko gyvybei – jos dažnai savaime praeina vaikui augant, tačiau kardiologo stebėjimas – būtinas.

Kita vaikų širdies ligų kategorija – širdies raumens (miokardo) ligos, kurios pasireiškia širdies struktūros bei funkcijos sutrikimais.
🤍Ši patologija gali būti genetiškai paveldima, išsivystyti po virusinių infekcijų (gripo, kovido virusų) bei kitų priežasčių, kurios gali likti neaiškios.
Svarbu paminėti, jog intensyviai sportuojantiems gali išsivystyti širdies raumens sustorėjimas (hipertrofinė kardiomiopatija), todėl būtina stebėti intensyviai sportuojančius vaikus.

🤍Širdies ūžesiai gali būti pagalbininkai diagnozuojant vaikams širdies patologiją. Tačiau svarbu žinoti, jog ir ūžesio nebuvimas nėra įrodymas, jog širdis tikrai sveika.
🤍Pacientai gali turėti mažas ar vidutinio sunkumo ydas, kurios nesukelia ūžesio ir nepasireiškia ankstyvoje vaikystėje – simptomai gali atsirasti tik paauglystėje ar suaugus.

❤️Į vaikų kardiologą kreiptis rekomenduojama pastebėjus šiuos požymius – naujagimis ar kūdikis greitai kvėpuoja, valgydamas greitai pavargsta, pamėlynuoja ar išblykšta, jam prastai auga svoris.
❤️Taip pat jeigu vaikas prasčiau toleruoja fizinį krūvį nei bendraamžiai, turi aukštą kraujospūdį, alpsta ar jaučia krūtinės skausmus, ypač fizinio krūvio metu.

🧑‍⚕️Mūsų poliklinikoje dirba vaikų kardiologas – Darius Burneckas