Žiema – tinkamas metas skiepytis nuo erkinio encefalito

Erkinis encefalitas (EE) – tai sunki gamtinė židininė virusinė liga, sukeliama erkinio encefalito viruso (EEV), pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. EE yra viena iš svarbiausių virusinių žmogaus centrinės nervų sistemos infekcijų, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai, kartais sukeliantys neįgalumą.

Erkinio encefalito simptomai

EE inkubacinis periodas trunka 2–28 dienas, vidutiniškai 7–14 dienų. Maždaug 80 % atvejų ligos eiga būna dvibangė. Pirmosios ligos fazės kliniką, kuri trunka 1–8 dienas, sukelia pirmoji viremijos banga. Jos požymiai yra nespecifiniai: karščiavimas, kaulų, raumenų, galvos skausmai, nuovargis, bendras silpnumas, rečiau – dispepsiniai ar viršutinių kvėpavimo takų kataro požymiai. Būdingi laboratoriniai pirmosios EE bangos požymiai yra leukopenija ir trombocitopenija. Jas sukelia EEV diseminacija pirmosios bangos metu į kaulų čiulpus ir dėl to atsiradęs trumpalaikis kaulų čiulpų slopinimas, kuris pasireiškia trumpiausiai gyvenančių forminių elementų kiekio sumažėjimu periferiniame kraujyje. Gali būti nežymiai padidėjęs kepenų fermentų aktyvumas kraujyje.

Klinikinė suagusių vakcinos TicoVac informacija

TicoVac 0,5 ml skirta 16 metų ir vyresnių asmenų aktyviai (profilaktinei) imunizacijai nuo erkinio encefalito (EE). TicoVac 0,5 ml skiriama remiantis oficialiomis rekomendacijomis, atsižvelgiant į būtinumą skiepyti nuo erkinio encefalito ir vakcinacijos laiką.

Klinikinė vaikiškos vakcinos TicoVac informacija

TicoVac 0,25 ml skirta 1–15 metų vaikų aktyviai (profilaktinei) imunizacijai nuo erkinio encefalito (EE). TicoVac 0,25 ml skiriama remiantis oficialiomis rekomendacijomis atsižvelgiant į būtinumą skiepyti nuo erkinio encefalito ir vakcinacijos laiką.

Dozavimas suaugusiems

Pagrindinis skiepijimo planas yra vienodas visiems asmenims, kuriems jau yra suėję 16 ir daugiau metų ir susideda iš trijų TicoVac 0,5 ml dozių:

• Pirmoji ir antroji dozės suleidžiamos nuo 1 iki 3 mėnesių intervalu.
  • Jei būtina, kad imuninis atsakas susidarytų greičiau, antroji dozė gali būti suleista praėjus dviems savaitėms po pirmosios dozės suleidimo. Po pirmųjų dviejų dozių suleidimo susidaro pakankama apsauga nuo erkių, esant erkių aktyvumo sezonui.
  • Trečioji dozė turi būti skiriama praėjus nuo 5 iki 12 mėnesių po antrosios dozės suleidimo.
  • Tikėtina, kad, suleidus trečiąją vakcinos dozę, apsauga trunka mažiausiai 3 metus.
  • Norint, kad imunitetas susidarytų prieš erkių aktyvumo sezoną, kuris prasideda pavasarį, pirmoji ir antroji dozės turi būti suleidžiamos dar žiemos mėnesiais. Idealiu atveju vakcinacija turi būti pabaigta trečiąja doze dar tuo pačiu erkių aktyvumo sezonu arba bent jau prieš prasidedant naujam erkių aktyvumo sezonui.

Dozavimas vaikams

Pagrindinis skiepijimo planas yra vienodas visiems vaikams nuo 1 iki 15 metų amžiaus ir susideda iš trijų TicoVac 0,25 ml dozių:

• Pirmoji ir antroji dozės suleidžiamos nuo 1 iki 3 mėnesių intervalu.
  • Suleidus trečiąją vakcinos dozę, apsauga trunka mažiausiai 3 metus.

Vakcina suleidžiama į žasto raumenį (deltinį raumenį). Tik išskirtiniais atvejais vakciną galima skiepyti po oda.

Galimas šalutinis poveikis

Vakcinos gali sukelti nepageidaujamas reakcijas, tačiau jos nėra sunkios, netgi priešingai – dažnu atveju būna trumpalaikės. Galimos nesunkios šalutinės reakcijos – paraudimas ar patinimas dūrio vietoje, lengvas karščiavimas, galūnės skausmas, kur buvo suleista vakcina ir kita.