Naujienos

Sezoninė depresija

Sezonine depresija vadinamas sutrikimas, susijęs su tam tikru metų laiku.

Jis paliečia 0,4 – 9,7 procentus žmonių, dažniausiai šiaurės platumose, ir šiam sutrikimui atsirasti reikšmės turi genetiniai faktoriai. Skiriamos rudens (žiemos) ir pavasario (vasaros) depresijos. Sezoninei depresijai būdinga prislėgta nuotaika, darbingumo sumažėjimas ir nuolatinio nuovargio jausmas, atsirandantys tam tikru metų laiku.

Apie nuovargį norėtųsi pasakyti keletą papildomų žodžių. Jei jaučiatės pavargę po įtempto darbo ir nutarėte kelias dienas pailsėti, nieko blogo. Tačiau jei pirmadienį, po savaitgalio poilsio, jaučiatės išsekę, o ir atostogos jau nebepadeda – susirūpinkite savo sveikata.

Atkreipkite dėmesį ir į nuolatinį neišsimiegojimo jausmą, kai pamiegoję 7–9 valandas, pabundate nepailsėję. Mieguistumas dieną – vienas dažniausių sezoninio nuotaikos sutrikimo požymių. Taigi jei dar ir nenorite eiti į darbą, boditės užsiimti buities darbais, niekas nebeteikia džiaugsmo, sunku mokytis, bendrauti, jei įprastoje aplinkoje darosi sunku gyventi įprastą gyvenimą – nedelsdami kreipkitės į medikus, geriausia psichikos sveikatos specialistus. Išsiaiškinkite savo sveikatos sutrikimo priežastis.

Negydoma depresija, kaip ir kiekviena liga, sunkėja. Žmogų apninka vis niūresnės mintys, neviltis, atsiranda kaltės, menkavertiškumo jausmas, netgi dingsta noras gyventi. Reikėtų pabrėžti, kad depresija gali pasireikšti pakankamai netipiškai. Dažnai pasitaiko, jog pacientas labiau jaučia fizinius pakitimus: skauda krūtinę, galvą, skrandį, o nuotaikos pakitimai – sutrikęs miegas – atsiduria antroje vietoje.
Tokia depresija, kai fiziniai simptomai stelbia dvasinę negalią, dažnai būna negydoma, nes žmonės paprasčiausiai kreipiasi ne į tą specialistą.

Diagnozuodami sezoninę depresiją, gydytojai atlieka išsamų ištyrimą. Jie užduoda daug klausimų apie nuotaikas, sezoninius minčių ir elgesio pokyčius, gyvenimo būdą, socialinę padėtį, miego ir valgymo sutrikimus. Taip pat atliekami tyrimai kitoms ligoms, galinčioms daryti įtaką depresijos ar manijos simptomams, nustatyti. Jei simptomai tęsiasi bent dvejus metus iš eilės, jų negalėjo sukelti kitos ligos, ir jie būdingi kažkuriam metų laikui, manoma, kad žmogus serga sezonine depresija.

 

Mūsų poliklinikoje dirbančios psichologės:
Galite registruotis internetu:
Registracija klinikos telefonais: